INTERVJU S KNJIŽEVNIKOM JADRANKOM BITENCOM
Autor: Ivana Perić, 5. 5. 2010.

30. travnja 2010. godine našu je školu posjetio poznati hrvatski pisac za mladež, Jadranko Bitenc. Šestim razredima naše škole predstavio je svoju knjigu za mlade, „Twist na bazenu“. To je roman autobiografskog karaktera koji progovara o dječaku po imenu Ado koji živi u nesređenoj obitelji. Nesretno obiteljsko okruženje ipak ga ne sprječava da izraste u zdravog dječaka koji shvaća da će se iz problema izvući nižući uspjehe u školi.

Jadranko Bitenc napisao je još i ova djela za mlade: Lana, godina mačke i njegov nastavak Ljeto na koljenima, Pyjama blues, koji je nastavak Twista na bazenu, te Osmijeh nepopravljivog optimista.

Pisac nas je iznenadio svojom iskrenošću i otvorenošću. Pripovijedao nam je o svom djetinjstvu,  odrastanju, književnom radu, svom radnom mjestu… Govorio je da svijet vidi kako on želi i da “ako vani pada kiša, a on želi sunce, onda mu je sunce.” Poručio je i da svi trebamo biti svoji i ne smijemo se bojati biti to što jesmo!

Knjigu Twist na bazenu možete posuditi u Bibliobusu, a uskoro će biti dostupna i u našoj školskoj knjižnici.

U nastavku pročitajte intervju s književnikom!

1. Na početku Vam želimo dobar dan! Koliko ste knjiga dosada napisali i možete li izdvojiti najdražu?

Dosada sam napisao 7 romana a najdraža mi je ova koju trenutno pišem.Knjiga se zove „Ljepota stajanja na mjestu“.

2. Jesu li likovi Vaših romana stvarni?

Naravno da je svaki lik stvaran jer on živi u našoj glavi, u nama!

3. Koliko vam je vremena trebalo da napišete roman „Twist na bazenu“?

Trebalo mi je 17 poslijepodneva jer sam uglavnom prepisivao stvari koje se događaju u stvarnom životu.

4. Glavnom liku romana, Adi, otac je alkoholičar, čija ovisnost o alkoholu uništava obitelj. Koliko je na odabir te teme utjecala naša svakidašnjica?

Nažalost, doslovce, jer sam i sam imao nesretno djetinjstvo, zato  sam sreću tražio izvan doma kao i mnoga djeca koja imaju takve probleme.

5. U vašim knjigama za djecu i mladež vidi se da odlično razumijete probleme s kojima se susreću djeca i mladi ljudi. Je li, po vašem mišljenju, lakše mladima ili odraslima?

Sve je uvijek onako kako se posloži u glavi bez obzira na starost. Stoga mislim da je teško i mladima i odraslima podjednako.

6. Imate li kakav hobi?

Imam puno hobija: putovanja, tenis, plivanje i ljubav. Najdraže putovanje mi je bilo Mediteranom (Kreta, Malta, Sicilija), a naravno, putovati se može i u mašti. Volio bih živjeti u Sydneyu i preporučio bih svima: nikad nemoj putovanju reći NE!

7. Što ste radili prije nego što ste postali pisac?

Bio sam novinar, nastavnik hrvatskoga jezika, knjižničar i pilot(nesuđeni).

8. Vaša poruka mladima?

Ma koliko god se činilo nešto da je nešto loše,  bili to nesporazumi s nastavnicima, roditeljima, problemi u ljubavi, uvijek stiže novi dan i novo sunce. Čovjek bi trebao uvijek biti optimističan!

Priredile:

Mihaela Žulj, 8. b