Projektni dan 2014. - Vjerski život u Cerni
Autor: Marija Barukčić, 31. 3. 2014.

Kao tema projektnog dana u nastavi vjeronauka izabrana je upravo tema vjerskog života zbog specifičnosti vjerske slike stanovništa. Željeli smo ih posjetiti i tako nešto više saznati i naučiti o drugim kršćanima koji žive među nama.

Skupinu je uz vjeroučitelje, nastavnicu Mariju i nastavnika Franju pratila i školska knjižničarka, nastavnica Marijana Žuljević.

Kako nam je bilo i što smo saznali pročitajte u nastavku.

U Cerni djeluje više kršćanskih vjerskih zajednica. Svakako, najveći dio stanovništva članovi su Katoličke župe sv. Mihovila koju već 16 godina predvodi župnik Ilija Aračić. No, ovdje djeluju i druge zajednice o kojima učenici gotovo ništa ne znaju ili jako malo znaju. Stoga smo željeli upoznati se s njima i nešto o njima naučiti. U dogovoru sa ravnateljem isplanirali smo terensku nastavu i odlučili saznati o drugim zajednicama iz prve ruke – od predstavnika tih zajednica.

Najprije smo posjetili Kršćansku baptističku crkvu gdje nas je dočekao đakon, gosp. Daniel Jurman – Kovačić. U kratkim nam je crtama predstavio svoju zajednicu, govorio nam o njezinu nastanku kroz povijest, ali i djelovanju ove zajednice u Cerni. Tako smo saznali da je Baptistička crkva prisutna u Cerni preko 100 godina, lagano se formirala zajednica da bi već 1938. god. izgradili bogomolju koja i danas stoji, ali je preuređivana. Istaknuo je neke posebnosti, odnosno razlike između Baptističke i Katoličke crkve, napose vezane uz sakrament krštenja – krste se u odrasloj dobi i to uranjanjem u vodu, kada osoba odluči dati sebe Kristu i njemu prepustiti svoj život. Najveća se vrijednost i važnost polaže na vjeru u životnoj praksi svakog pojedinca. Temelj svega nauka i života je Biblija. Bogoslužje imaju nedjeljom, a jedne nedjelje u mjesecu imaju zajedničko bogoslužje sa drugim zajednicama. Večeru Gospodnju također slave jednom mjesečno. Gospođa Jurman – Kovačić nam je dala vlastito svjedočanstvo obraćenja i vjere u Isusa.

Zatim smo krenuli do Adventističke kršćanske crkve gdje nas je dočekao gosp. Mile Gigić. Pokazao nam je prostorije zajednice, a zatim nas je upoznao sa životom, naukom i poviješću ove zajednice. Najprije nam je govorio o razvoju Protestantizma i nastanku zajednice uopće, a zatim je govorio o zajednici u Cerni. Prvi adventisti dolaze u Cernu 60-ih godina prošloga stoljeća, a službeno su prijavljeni u Cerni od 1973. god. Naziv Adventistička crkva znači da posebno iščekuju drugi Isusov dolazak (adventus) i za njega se pripremaju molitvom, tumačenjem i čitanjem Biblije. Često ih se naziva Subotarima jer za razliku od ostalih kršćanskih zajednica za dan molitve prema tekstu Deset zapovijedi Božjih uzimaju subotu. U bogoštovnom prostoru kao i drugi protestanti nemaju slike i kipove. Krštenje primaju kao odrasle osobe uranjanjem u vodu.

Posljednja zajednica koju smo posjetili je Evanđeoska pentekostalna crkva Isusa Krista u ime koje nas je dočekao gosp. Petar Anić. Naglasio je da je temelj života ove zajednice Sveto pismo. I sam naziv zajednice želi reći da je želja članova širiti i svjedočiti Evanđelje – Isusovu radosnu vijest. Na svim bogoslužjima se prvenstveno čitaju tekstovi Biblije i o njima se razmišlja i govori. U Cerni djeluju od 1965. godine, a već 1979. god. sagradili su bogoslužni prostor. Članovi se krste u odrasloj dobi – uranjanjem u vodu, kada osoba dođe do osobne vjere i želje života u Kristu. Također uz razmatranja Svetoga pisma rado i pjevaju i tako slave Boga. Jednom mjesečno slve i Večeru Gospodnju (uz vino i beskvasni kruh).

Učenici su pažljivo i sa zanimanjem slušali sva izlaganja, bili su malo stidljivi i škrti na pitanjima, ali vjerujemo da su sve razumjeli.

Iako je za upoznavanje vjerskih zajednica ovom prilikom bilo malo vremena uspjeli smo uočiti koje su to zajednice koje djeluju među nama uz Katoličku crkvu. Glavna misao koju su ponovili svi predstavnici je važnost suradnje i poštovanje među ljudima, bez obzira na vjersku ili neku drugu pripadnost, a jedan od načina kojim ćemo pokazati da se poštujemo je i ovaj – posjeti i suradnja. Želja nam je da se druženje i suradnja nastavi na dobrobit cijele zajednice.

Zahvaljujemo gosp. Jurman – Kovačiću, gosp. Gigiću i gosp. Aniću što su nas primili i bili nam dobri domaćini.