2013-09-06 11:46:38

MEĐUNARODNI DAN PISMENOSTI 08. 09.

„Pismenost je puno više od prioriteta u obrazovanju  - to je konačno ulaganje u budućnost i prvi korak prema svim novim oblicima pismenosti koje zahtijeva 21. st. Željeli bismo vidjeti stoljeće u kojem je svako dijete sposobno čitati i upotrijebiti tu vještinu kako bi zadobio svoju samostalnost.“

Irina Bokova, UNESCO-v generalni direktor

 

Međunarodni dan pismenosti (International Literacy Day) UNESCO-ova je inicijativa, čiji je cilj svake godine podsjetiti međunarodnu zajednicu na status pismenosti i obrazovanja odraslih na globalnoj razini. Ideja o obilježavanju Međunarodnog dana pismenosti pojavila se u rujnu 1965. godine u Teheranu, na Svjetskoj konferenciji ministara obrazovanja, o temi iskorjenjivanja nepismenosti. Na konferenciji je predstavljena inicijativa za proglašavanjem jednog dana u godini Međunarodnim danom pismenosti, kako bi se na taj dan slavilo, ali i upozoravalo na važnost pismenosti na međunarodnoj razini. Kao dan obilježavanja odabran je 8. rujna, a UNESCO je s obilježavanjem Međunarodnog dana pismenosti počeo već sljedeće, 1966. godine.

ZAŠTO BAŠ PISMENOST?

Zato što je pismenost ljudsko pravo, implicitno sadržano u pravu na obrazovanje. Ono je prepoznato kao pravo u nizu međunarodnih konvencija te uključeno u tekstove ključnih međunarodnih deklaracija. Općom deklaracijom o ljudskim pravima iz 1948. godine priznato je pravo na obrazovanje, a time i pravo na pismenost. Dvije su, međutim, deklaracije otišle još dalje tako je u Deklaraciji iz Persepolisa (1975.) rečeno: Pismenost nije sama sebi svrha. Ona je temeljno ljudsko pravo, a Hamburška deklaracija (1997.) naglašava kako je pismenost, koja u širem smislu obuhvaća znanje i vještine koje su potrebne svima u svijetu brzih promjena, osnovno (...) ljudsko pravo.

 http://www.cjelozivotno-ucenje.hr/me%C4%91unarodni-dan-pismenosti.aspx

ZAŠTO JE PISMENOST VAŽNA?

Pismenost je ljudsko pravo, alat osobnog osnaženja i sredstvo socijalnog i ljudskog razvoja. Prilike za daljnje obrazovanje ovise o pismenosti.

Pismenost je u srcu osnovnog obrazovanja za sve, ključno za iskorjenjivanje siromaštva, reduciranje smrtnosti djece, zauzdavanje rasta populacije, postizanje ravnopravnosti spolova i osiguravanje održivog razvoja, mira i demokracije. Postoje dobri razlozi zašto je pismenost u srcu projekta Edukacija za sve.

Kvalitetno osnovno obrazovanje oprema učenike sa vještinama pismenosti za život i daljnje učenje: vjerojatnije je da će pismeni roditelji prije poslati svoju djecu u školu; pismeni ljudi su sposobniji pristupiti daljnjim prilikama za obrazovanje; i društva koja su pismena su opremljenija za susret sa nadolazećim razvojem.

 http://www.unesco.org/new/unesco/events/prizes-and-celebrations/celebrations/international-days/literacy-day/

Zanimljivosti

U svijetu je oko 774 milijuna nepismenih osoba Najmanja stopa pismenosti, oko 23%, jest u Maliju Washington je najpismeniji grad u SAD-u Zbog oružanih sukoba u svijetu trenutno 28 milijuna djece ne pohađa škole Od 101 zemlje u svijetu koje su još daleko od univerzalne pismenosti, 72 neće uspjeti smanjiti za pola stopu nepismenosti odraslih do 2015. godine

Tihana Pšenko

http://www.alfa-portal.com/slider/svjetski-dan-pismenosti

 

 


Osnovna škola Matija Antun Reljković Cerna