2014-01-28 10:00:43

Novo u školskoj knjižnici

 

Hrvatski je jezik od svojih početaka, odnosno već više od jednoga tisućljeća, temeljni jamac očuvanja hrvatskoga identiteta, poveznica koja je održavala i razvijala osjećaj zajedništva među svima onima koji su na hrvatskome razmišljali i njime se sporazumijevali. Upravo je kao temelj te svijesti o zajedništvu hrvatski jezik opstao unatoč mnogobrojnim stoljetnim pritiscima znatno moćnijih jezika, moćnijih ne samo po većem broju govornika nego i po političkoj moći kojom su pretpostavljali da će potiranjem hrvatskoga jezika zatrti političko jedinstvo Hrvata i svih onih kojima je hrvatski jezik bio materinski.

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje osnovan je godine 1948. pod okriljem Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. U više od šezdeset godina svojega postojanja Institut je u više navrata mijenjao ime i ustroj, ali se nikada nije odricao svoje temeljne zadaće - skrbi o hrvatskome jeziku i očuvanju hrvatskoga jezičnoga identiteta. Institut je brigu o hrvatskome jeziku vodio i u razdobljima kada je ta skrb bila svestrano ometana. I u doba kada se hrvatski jezik nije mogao nazivati svojim pravim imenom, Institut je njegovao hrvatsku jezičnu kulturu, poticao stvaralački razvitak jezičnih teorija, sustavno proučavao hrvatsku dijalektnu i onomastičku baštinu te samozatajno izrađivao temeljna djela hrvatske leksikografije i jezikoslovlja. Vlada Republike Hrvatske osnovala je godine 1996. Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje kao središnju državnu ustanovu za proučavanje i njegovanje hrvatskoga jezika, kao zalog njegovanja hrvatske jezikoslovne tradicije i očuvanja jezičnoga identiteta.

Institut objavljuje najnoviji pravopis hrvatskog jezika. Gl. urednik dr. Željko Jozić kaže:

'Ovo je jedini pravopis u povijesti hrvatskog jezika koji je nastao kao rezultat rada znanstvenika i javne rasprave, govornika hrvatskog jezika. Na temelju mišljenja vrhunskih stručnjaka, čije su recenzije objavljene na našim službenim stranicama, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta dalo je preporuku za uporabu u osnovnim i srednjim školama. Objavljivanje znači i kraj višegodišnje kaotične situacije u hrvatskom pravopisanju'.

Suurednica i suautorica dr. sc. Lana Hudeček objašnjava nam: 'Pravopis je nastao iz žive potrebe javnosti i prakse, a najbitnije načelo kojim smo se vodili je prilagođenost korisniku'.

Pravopis se sastoji od pravopisnih pravila (propisa), pravopisnoga rječnika (popisa) i pojmovnika (objašnjenja naziva).

Internetska inačica Pravopisa oblikovana je kao hipertekst s poveznicama na napomene, objašnjenja i dodatke, jezične savjete i pojmovnik. Također su pojedina pravopisna pravila u temeljnome tekstu međusobno povezana.

http://pravopis.hr/

 

 

 

 

Izvor:

http://ihjj.hr/


Osnovna škola Matija Antun Reljković Cerna