Mjesec borbe protiv ovisnosti 15.11.-15.12.
Autor: Ivana Markovinović, 15. 11. 2012.

Svake godine od 15. studenog do 15. prosinca obilježava se mjesec borbe protiv ovisnosti. Kako ga obilježiti, što više reći, napisati, informirati, upozoriti, kada broj ovisnika o pušenju, alkoholu i drogama svakim danom raste neprekidno.

Svi vidimo učinke ovisnosti koje one čine na pojedincima koji im robuju, ali i na njihovim obiteljima. S ovisnošću dolaze financijski problemi, narušavanje zdravlja i razaranje obitelji. Svima je u toj situaciji teško, i ovisniku i njegovim bližnjima. Pa opet nekako to nije dovoljno jer sve više i više mladih, i sve ranije počinje konzumirati sredstva ovisnosti. Zašto je to tako?!
Mnogi stručnjaci rade zakone, strategije, programe za suzbijanje tog problema. Nažalost, mnogi mladi imaju negativne primjere iz svojih obitelji, što kasnije i nesvjesno oponašaju. Potrebno im je približiti tu tematiku, ponuditi im alternativu, društvo koje razumije njihove potrebe. Ponekad je potrebno i skrenuti pažnju na one koji uslijed nekih životnih okolnosti imaju povećan rizik od upuštanja u konzumaciju i razvoj ovisnosti. Kod mladih je povećan rizik od razvoja ovisnosti npr. ako imaju povijest zlostavljanja unutar obitelji, prisutnu depresivnost, nisku razinu samouvjerenosti i samopoštovanja, osjećaj nepripadnosti.
Danas sve mlađe generacije počinju s konzumiranjem alkohola kao sredstvom zabavljanja prilikom izlazaka. Nedovoljno upućeni u rizike toga, smatraju alkohol kao nešto bezazleno, samo za zabavu., smatrajući se imunim na probleme ovisnosti koje vide kod drugih. Isprobavaju iz znatiželje, zabave, prilagođavanja društvu i osjećaja da su odrasliji. Može se to pripisati adolescentskom ponašanju koje karakterizira idealiziranost, bunt prema normama, bunt prema upozorenjima. No, zato postoje roditelji, odrasli koji se bave njima da ih ipak upozoravaju, kontroliraju, skrbe i usmjeruju na pravi put. Teško je ponekad naći pravi način, ali ne treba zbog toga ništa ne činiti, već iznalaziti kontinuirano načine, prilagođavati ih mladima i njihovim interesima.
Zakonom je zabranjena prodaja i posluživanje alkohola mlađima od 18 godina, no nekako u tijekom noćnog života vikendom, svjedoci smo alkoholiziranosti maloljetnika. Mnogi se od njh snađu uz starije prijatelje, no često je i problem u nedovoljnoj kontroli od strane trgovaca, konobara, ali i samih roditelja koji često ne poduzimaju ništa, osjećajući se bespomoćnima jer to svi mladi rade.
S upozorenjima treba početi dosta rano, otvorenom komunikacijom o ovisnostima, oblikovanjem dobre životne uloge kod svog djeteta, ali i ranim prepoznavanjem problema koji se možda razvija. Upozoravajući znaci koji mogu biti rezultat upotrebe sredstava ovisnosti:
-         fizički: izmorenost, učestali poremećaji zdravlja, crvene i staklene oči, neprestani kašalj
-         emocionalni: promjena ličnosti, nagle promjene raspoloženja, iritiranost, neodgovorno ponašanje, nisko samopouzdanje, slabo rasuđivanje, depresija i nedostatak zanimanja
-         obiteljski: započinjane svađe, kršenje pravila, povlačenje od obitelji
-         školski: opadanje zanimanja, negativan stav, loše ocjene, mnogo odsustva, nepovjerenje, problemi s disciplinom
-         društveni problemi: novi prijatelji koji se ne zanimaju za uobičajene obitlejske i školske aktivnosti, problemi sa zakonom, neuobičajeni životni stilovi.
No, to samo mogu biti znaci upozorenja, ali i znaci drugih problema kroz koji mladi normalno prolaze obzirom na to burno razdoblje. U većini situacija, najučinkovitiji način da roditelji pokažu brigu je otvorena rasprava s djecom o uporabi i zloupotrebi alkohola i droga. Ponekad je potrebna i pomoć od stručnih osoba upućenih u taj problem; roditelji tada ne bi trebali oklijevati nego potražiti pomoć u situaciji s djetetovim problem vezanim uz ovisnosti s kojim se sami ne znaju nositi.
U Virovitici postoji Centar za suzbijanje ovisnosti kao ustanova kojoj se obraća u slučaju da je konzumacija prešla već i u ovisnost, a za razgovor s mladima koji imaju neki problem ili smatrate da ga imaju, možete se obratiti i u Obiteljski centar na savjetovanje.
Obiteljski centrar se u godini 2009. planira više pozabaviti ovom temom alkoholizma kod mladih, kako mjesec borbe protiv ovisnosti ne bi ostao samo jedan mjesec.

Izvor: http://www.obiteljskicentar.hr/vijesti/373