Osnovna škola Matija Antun Reljković Cerna

Vijesti iz MZOS
ECDL - European Computer Driving Licence

O  ECDL-u !

Europska računalna diploma je međunarodno priznata potvrda informatičke pismenosti, koja jamči vlasniku poznavanje rada na računalu prema ECDL normi. Zbog velikog uspjeha koji je ECDL postigao u Europi, program je proširen na cijeli svijet pod nazivom, International Computer Driving Licence (ICDL).

Kandidati koji žele dobiti diplomu mogu se prijaviti za ispite bilo gdje u svijetu, polagati redosljedom kojim žele, u različitim test centrima, te nakon svih položenih ispita dobiti potvrdu priznatu u cijelom svijetu

Što obuhvaća "ECDL Osnovni" program ?

Program obuhvaća sedam modula:

1. Osnovni pojmovi ICT tehnologije
  2. Korištenje računala i upravljanje datotekama
  3. Obrada teksta
  4. Tablične kalkulacije
  5. Baze podataka
  6. Prezentacije
  7. Rad u mreži i Internet

Modul 1 Osnovni pojmovi ICT tehnologije
Od kandidata se traži poznavanje građe osobnih računala i razumijevanje osnovnih pojmova ICT kao što su pohrana i memoriranje podataka, značaj uporabe računalnih aplikacija za društvo i korištenje informacijskih mreža u računalstvu. Kandidat treba pokazati kako se ICT sustavi koriste u svakodnevnim situacijama, te kako osobna računala mogu utjecati na njihovo zdravlje, te treba poznavati sigurnosne i pravne aspekte korištenja računala.

Predispit M1 - preuzmi

Modul 2 Korištenje računala i upravljanje datotekama
Od kandidata se traži poznavanje osnovnih funkcija osobnog računala i njegovog operacijskog sustava. On treba znati upravljati i organizirati datoteke i direktorije (mape, foldere), kopirati, premještati i brisati datoteke i direktorije (mape, foldere), te dokazati snalaženje u radu sa ikonama i prozorima unutar radne površine, kao i koristiti funkciju pretraživanja, putem jednostavnih alata za uređivanje riječi – teksta, te ispisati na štampaču zadane sadržaje.

Predispit M2 - preuzmi

Modul 3: Obrada teksta
Od kandidata se traži sposobnost u korištenju obrade teksta na osobnom računalu. Treba razumjeti i izvršiti osnovne operacije povezane sa kreiranjem, formatiranjem i pripremom dokumenta (dopisa) za distribuciju. On treba dokazati koristiti napredne mogućnosti u aplikacijama za obradu teksta kao što su kreiranje tablica, korištenje slika i crteža unutar dokumenta, umetanje objekata i korištenje alata za skupna pisma.

Predispit M3 - preuzmi

Modul 4: Tablične kalkulacije
Od kandidata se traži razumijevanje osnova tabličnih kalkulatora i sposobnost korištenja aplikacija za tablične kalkulacije na osobnom računalu. Treba razumjeti i znati izvršiti osnovne operacije povezane sa kreiranjem, formatiranjem i korištenjem tabličnog kalkulatora. On treba poznavati standardne matematičke i logičke operacije korištenjem osnovnih formula i funkcija, te demonstrirati kompetentnost u korištenju naprednih mogućnosti tabličnih kalkulatora , kao što su unos objekata i kreiranje dijagrama i grafikona

Predispit M4 - preuzmi

Provjera 7.razred

Tekst - Predispita1

Tekst - Predispita2

Tekst - Predispita3

Modul 5 Baze podataka
Od kandidata se traži razumijevanje osnovnih pojmova baza podataka i njeno korištenja na osobnom računalu. Modul je podijeljen u dva dijela: prvi dio provjera sposobnost kandidata u dizajniranju i planiranju jednostavne baze podataka koristeći standardnu aplikaciju ; dok drugi dio traži od kandidata sposobnost dobivanja informacija iz postojeće baze podataka koristeći upite, alate za selektiranje i sortiranje, raspoložive u aplikaciji. On treba znati kreirati i modificirati izvještaje.

Predispit M5 - preuzmi

Modul 6 Prezentacije
Od kandidata se traži poznavanje korištenja prezentacijskih alata na osobnom računalu. On treba dokazati izvođenje osnovnih operacija kao što su kreiranje, formatiranje i priprema prezentacije za distribuciju i prikaz. Treba dokazati sposobnost kreiranja prezentacija za različitu ciljanu publiku i različite situacije, te demonstrirati sposobnost korištenja osnovnih operacija sa slikama i grafikonima, te različite prezentacijske efekte.

Predispit M6 - preuzmi

Modul 7 Informacije i komunikacije
Modul je podijeljen u dva dijela. U prvom dijelu, Informacije, od kandidata se traži sposobnost izvršavanja osnovnih pretraživanja WEB-a koristeći preglednik i dostupne alate za pretraživanje, zabilježiti rezultate pretraživanja, ispisati WEB stranice i izvještaje . U drugom dijelu, Komunikacije, traži se sposobnost korištenja aplikacija elektroničke pošte u slanju i primanju poruka, dodavanje dokumenata ili datoteka porukama, te organiziranje i upravljanje direktorijima (mapama, folderima) unutar aplikacija elektroničke pošte.

Predispit M7 - preuzmi